1ος ΑΓΩΝΑΣ "ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΑΡΝΑΚΑΣ"
28 & 29 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΑΡΘΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ACTION IN SPORTS.COM

(1) NIKHTES

Άντρη Ελευθερίου και Δημήτρης Κωνσταντίνου κέρδισαν το «Κύπελλο Λάρνακας» στο σκητ!

Στους έφηβους πρώτευσε ο Νικόλας Βασιλείου και στις νεάνιδες η Σωτηρία Ανδρέου, ενώ ο μικρός Σωτήρης Ανδρέου ήταν ο νικητής στους παίδες.

Με το «δεξί» μπήκαν στο νέο πρωτάθλημα του σκητ ο διεθνής σκοπευτής του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου Δημήτρης Κωνσταντίνου και πρωταθλήτρια του Σκοπευτικού Ομίλου Λεμεσού Άντρη Ελευθερίου, οι οποίοι κέρδισαν τον πρώτο αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος σκοποβολής ΟΠΑΠ 2017, που ήταν για το «Κύπελλο Λάρνακας». Ο πρώτος φετινός αγώνας έγινε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου της πόλης του Ζήνωνα το περασμένο Σαββατοκύριακο 28 και 28 Ιανουαρίου και τον αθλοθέτησε η εταιρία CEASE FIRE LTD. Στην κατηγορία των εφήβων πρώτευσε ο περσινός πρωταθλητής Νικόλας Βασιλείου της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, ο οποίος ήταν και τρίτος στη γενική κατάταξη, ενώ στις νεάνιδες, την πρώτη θέση εξασφάλισε η Σωτηρία Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ και στους παίδες ο αδελφός της Σωτήρης Ανδρέου. Και οι δυο νεαροί αθλητές είναι παιδιά του πρωταθλητή μας Αντώνη Ανδρέου και αδέλφια της πρωταθλήτριας του σκητ Παναγιώτας Ανδρέου.

Τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες, οι τελικοί του πρώτου φετινού αγώνα σκητ, έγιναν με βάση τους νέους κανονισμούς της Διεθνούς Ομοσπονδίας. Με την ολοκλήρωση του προκριματικού αγώνα, ο νεαρός Δημήτρης Κωνσταντίνου πέρασε επικεφαλής στον ημιτελικό με 121/125 και ακολούθησαν οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Νικόλας Βασιλείου (119/125), Τάσος Χαπέσιης (118/125) και Σωτήρης Αντωνίου (117/125). Με το ίδιο αποτέλεσμα πέρασε και ο πρωταθλητής του ΣΚΟΠΑΦ Γιώργος Αχιλλέως, ενώ την εξάδα του τελικού συμπλήρωσε ο διεθνής Ανδρέας Χάσικος του ΣΚΟΛΑΡ με 116/125. Από τον «μαραθώνιο» των πέντε γύρων του τελικού, αποχώρησαν κατά σειρά οι Ανδρέας Χάσικος (16/20), Τάσος Χαπέσιης (24/30), Σωτήρης Αντωνίου (32/40) και Νικόλας Βασιλείου (38/50), ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Η «μονομαχία» του χρυσού μεταλλίου εξελίχθηκε σε «Παφίτικο εμφύλιο» μεταξύ των Δημήτρη Κωνσταντίνου και Γιώργου Αχιλλέως, για κερδίσει τελικά ο Δημήτρης με 53/60 έναντι 52/60 του Γιώργου.

Στον τελικό του σκητ γυναικών αγωνίστηκαν οι Παναγιώτα Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ (69/75), Άντρη Ελευθερίου της ΣΚΟΛΕΥ (65/75), Κωνσταντίνα Νικολάου της ΣΚΟΑΜ (64/75) Λουΐζα Θεοφάνους της ΣΚΟΛΕΥ (60/75) και οι νεάνιδες Σωτηρία Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ (56/75) και Αναστασία Ελευθερίου της ΣΚΟΛΕΜ (46/75). Στη «μάχη» των μεταλλίων, η Άντρη Ελευθερίου εξασφάλισε το χρυσό με 52/60, η Παναγιώτα Ανδρέου το αργυρό με 51/60 και η Κωνσταντίνα Νικολάου το χάλκινο με 39/50.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του πρώτου αγώνα σκητ για το «Κύπελλο Λάρνακας» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: